Jeśli w budynku mieszkalnym niezbędne jest skuteczne redukowanie hałasu, wówczas zastosowana może być wibroizolacja budynków mieszkalnych. Jej zastosowanie pozwala na skuteczne zapobieganie rozchodzeniu się między innymi dźwięków uderzeniowych.
Jednym ze sposobów na uzyskanie skutecznej izolacji akustycznej może być stworzenie podłogi pływającej. Jej części nie łączą się ze ścianami, czy stropem.
W ten sposób podłoga typu pływającego nie przenosi takich dźwięków uderzeniowych jak:
- kroki,
- przesuwanie mebli,
- stukanie obcasów.
Wygłuszenie takich hałasów pozwala znacznie zwiększyć komfort użytkowania pomieszczeń. Natomiast wibroizolacje pozwalają na wytłumienie nadmiernych wibracji i hałasów.
Sprawdzą się szczególnie w takich budynkach jak:
- markety,
- hotele,
- szpitale,
- hale magazynowe.
W takich miejscach tłumienie rozchodzenia się szkodliwych dźwięków ma szczególnie duże znaczenie. Pozwala to na ograniczenie rozchodzenia się odłogów w powietrzu. Takie dźwięki mogą negatywnie wpływać nawet na elementy konstrukcyjne budynków. Z tego powodu wibroizolacja budynków mieszkalnych jest w stanie zapewnić ograniczenie ryzyka występowania uszkodzeń.
Jakie wibroizolacje można wykonać?
W zależności od potrzeb można zdecydować się na nieco inne wersje wibroizolacji. Różnią się one kształtem, a także rozmieszczeniem.
Wyróżnić można takie typy wibroizolacji jak:
- punktowa,
- liniowa,
- powierzchniowa.
Punktowe wibroizolacje opierają się na wykorzystaniu pojedynczych izolatorów. W wersjach liniowych stosowane są elastyczne tworzywa sztuczne lub gumowe. Natomiast powierzchniowe wibroizolacje tworzone są z wykorzystaniem elastycznych mat. Jest to wykorzystywane między innymi przy tworzeniu pływających podłóg. Miejsce wykonania wibroizolacji zależy od tego, jakie są potrzeby występujące w konkretnym budynku.
Maty gumowe do wibroizolacji wykorzystywane są między innymi:
- do tłumienia stropów, posadzek i ścian,
- w fundamentach do ograniczania drgań,
- w budynkach, gdzie używane są maszyny, co pozwala zniwelować niepożądane i uciążliwe skutki działania urządzeń.
Konkretne decyzje inwestycyjne zależą od warunków, w których powstaje budynek. Znaczenie ma również to, jakie są indywidualne potrzeby konkretnego inwestora.
Jakie są zalety inwestycji w wibroizolacje?
Na wibroizolacje warto zdecydować się wszędzie tam, gdzie niezbędne jest wytłumienie nadmiernych wibracji i hałasów. Pod uwagę należy brać między innymi miejsce, w którym znajduje się budynek. Odpowiednia wibroizolacja budynków mieszkalnych będzie w stanie znacznie zwiększyć komfort mieszkania. Istotne jest szczególnie ograniczenie długotrwałych dźwięków, które mogą być uciążliwe, co może negatywnie wpływać nawet na samopoczucie i zdrowie psychiczne. Zatem zainwestowanie w wibroizolacje może okazać się doskonałym rozwiązaniem, które pozwala stworzyć znacznie lepsze warunki mieszkaniowe.
Gdzie sprawdzi się wibroizolacja budynków mieszkalnych?
Na wykorzystanie wibroizolacji warto decydować się w takich miejscach, przy których znajdują się źródła drgań. Jeśli budynek znajduje się w pobliżu kolei, tramwaju, ruchliwej drogi, wówczas wibroizolacja budynków mieszkalnych może okazać się niezbędna. Pozwala to z jednej strony zapewnić bezpieczeństwo konstrukcji budynku. Z drugiej strony zwiększy się komfort użytkowania obiektu.
W jaki sposób wybrać gumowe maty do wibroizolacji?
Decydując się na wybór gumowych mat do wykonania wibroizolacji, warto zdecydować się na takie materiały, które mają odpowiednie parametry użytkowe. Dobrej jakości produkty będą w stanie zapewnić większą trwałość. Równocześnie będą w stanie gwarantować skuteczne wygłuszanie dźwięków i amortyzację uderzeń nawet w miejscach, w których występują duże drgania. Dostępne na naszej stronie maty gumowe są w stanie doskonale sprawdzić się przy tworzeniu nawierzchni ciągów komunikacyjnych, czy obiektów sportowych. Natomiast maty podłogowe można wykorzystać do tworzenia pływających nawierzchni. Pozwala to uzyskać w budynkach lepszą izolację akustyczną, która zwiększa wygodę i komfort korzystania z poszczególnych pomieszczeń.